Умът на човек е толкова пълен с изненади, колкото дълбините на океана. Учените постоянно изучават мозъка и научават все повече за новите модели на поведение. А броят на изненадите нараства! Например, знаехте ли, че колкото сте по-умен, толкова по-малко приятели имате? Разберете за едни от най-интересните факти за психологията. Почувствайте се по-добре и преодолейте пречките на живота по-лесно.
1. 80% от всеки разговор е клюки.
По-голямата част от всеки разговор е наситен с клюкарстване и това не зависи от пола: мъжете са склонни да клюкарстват точно толкова, колкото и жените. Учените са достигнали до шокиращата статистика, че 80% от нашите разговори са просто клюки и обмен на информация за приятели и колеги. Но клюките не са толкова лоши, те са важен начин на комуникация и помагат на хората да поддържат социалните си връзки. Между другото, шимпанзетата също обичат да клюкарстват за близките си.
2. Можете да си купите щастие.
Хората казват, че е невъзможно да купите щастието. Психолозите обаче опровергаха тази информация: можете да си купите усещането за щастие, но парите не трябва да изразходвате за себе си, а за вашите близки, приятели или благотворителност. Когато носим радост на другите, подобряваме нашето самоуважение, възприемаме себе си като по-значими и ставаме по-щастливи и по-доволни от нашия живот.
3. Хората с много висок коефициент на интелигентност нямат много приятели.
Много отдавна, когато далечните ни предци са били ангажирани с лов, приятелството е било от съществено значение за оцеляването на племето, тъй като със сигурност е било по-лесно да се лови мамут заедно. Хората все още се сприятеляват, но не заради ползите от приятелството.
Скорошно проучване показва, че хората с висок коефициент на интелигентност не се нуждаят от много приятели. Това се случва, защото мозъкът им е зает с решаването на наистина сериозни проблеми и възприема комуникацията като загуба на време. Но също така изследването доказва, че приятелството влияе положително не само на психологическото ви състояние, но и на здравословното. Ето защо понякога е по-добре да оставите книгите настрана и да комуникирате повече с хора.
4. 20 секунди са достатъчни за затвърдяване на доверието.
За да укрепите доверието у някого, просто трябва да го прегърнете за около 20 секунди. Разбира се, само след като получите съгласието му. Това се случва заради хормона окситоцин, който се освобождава, когато се човек се чувства в безопасност, което ни успокоява и релаксира. Така че ето ви още една причина да се прегръщате по-често.
5. Умората може да увеличи творческото ви мислене.
Ако искате да измислите креативна идея, е по-добре да се изморите. Такива мисли често изникват при изтощените хора, защото мозъкът им работи по-ефикасно и не отхвърля идеи, които на пръв поглед може да изглеждат луди и непостижими. А лудата идея може да сложи началото на огромен проект. Ето защо творческото ви мислене често се проявява най-силно след дълъг работен ден.
6. Знаенето на чужд език ви помага да взимате решения.
За да взимате по-добри решения, не е нужно да сте хладнокръвен: просто трябва да мислите на чужд език. Учените вярват, че хората често действат емоционално, когато взимат важни решения. Ако обаче анализирате ситуацията на чужд език, рационалната част от мозъка ви ще се включи, така че вашият подход да бъде добре балансиран.
7. 80% от мислите ви са отрицателни.
Всеки ден средно около 12 000 до 60 000 мисли минават през главите ни. Нашите мозъци са по-мощни от всеки компютър. Но за жалост 80% от тях са отрицателни. А най-лошото е, че повечето от тези негативни мисли се повтарят всеки ден. Така че, не се мислете за песимист: всички лоши работи, които минават през главата ви всеки ден, са абсолютно нормални и това се случва при всички.
8. Депресията променя цветовото възприятие.
Хората, страдащи от депресия, често казват: “Животът ми е посивял“. Това не е просто израз, а истински медицински факт. По време на депресия, ретината става по-малко чувствителна към контрастните цветове и пациентите ги различават по-слабо. Тя също работи и по обратния начин: ако сте заобиколени от сиви и бледи цветове, вие сте по-склонни към депресия и меланхолия.
9. Младите хора страдат по-често от депресия.
Изследване показва, че най-нещастните хора в света са тези под 30 години. Мъжете и жените на възраст между 18 и 30 години са по-податливи на безпокойство и стрес. И кой каза, че младостта е най-безгрижното време в живота?
10. Не се хвалете за вашите планове, иначе нищо няма да излезе от тях.
Ако решите да започнете нещо ново (например да не ядете след 18 часа, да бягате сутрин или да научите чужд език), никога не казвайте на никого за вашите планове, защото нищо няма да се случи. Когато говорите за вашите бъдещи намерения, вашият мозък възприема тази задача като „направена“ и е много трудно да го убедим в обратното. Може да звучи като суеверие, но психолозите са доказали с помощта на сериозни изследвания и запитвания, че тази корелация е истина.