Суши е вкусен деликатес с безброй здравословни предимства. Той предпазва сърцето, поддържа хормоналния баланс, ускорява метаболизма, намалява риска от рак и подобрява кръвообращението в тялото.
Какво е суши?
Суши е традиционно японско ястие, което се състои от подготовка и сервиране на различни видове сготвени или сурови риби и морски деликатеси и мариновани или пресни зеленчуци, увити в ориз и морски водорасли. Сушито се сервира със соев сос, уасаби (хрян) паста и маринован Гари (японски джинджифил).
Какви са различните видове суши?

„Маки„: Това е най-популярният вид, като представлява ролка, състояща се от един или повече видове риби и зеленчуци в ориз, обвити с водораслите „нори“.
„Нигири„: Този вид суши се състои от парчета прясна риба или месо, поставени върху пресован ориз.


„Темаки„: Приготвя се по същия начин като „Маки“, но се увива в конусовидна форма за по-добър външен вид и удобство.
„Урамаки„: Това е един много интересен вид суши представляващ ролка, обратно приготвена на „Маки“, където водораслите обвиват пълнежа, а оризът – водораслите. Към външния слой се добавят също и препечени сусамени семена, хайвер или хрупкава темпура (пържена риба и зеленчуци в тесто).


„Сашими„: Състои се единствено от парченца фино нарязана сурова или маринована риба.
„Оши-суши„: При този вид суши оризът се поставя в специален съд, покрива се с маринована, пушена или варена риба и се пресова, след което се нарязва на хапки.

Какви са хранителните му вещества?
Суши е комбинация от много съставки, така че профилът на ястието е разнообразен. Суши оризът е чудесен източник на въглехидрати и има незначително количество мазнини. Водораслото „нори“ е богато на йод, магнезий, калций, желязо, антиоксидантни фитонутриенти и фолиева киселина. Морските дарове са основната съставка на ястието, а те съдържат омега-3 мастни киселини и селен в големи количества, както и различни минерали, витамини и висококачествен протеин. Плодовете и зеленчуците (авокадо, краставица и др.), използвани в суши, също допринасят за полезните му свойства.
Джинджифилът и уасабито, с които се поднася, съдържат антиоксидантни съединения, както и витамини и минерали. Соевият сос съдържа много високи нива на натрий, така че го използвайте пестеливо. Добавените кремове и сосове като майонеза увеличават калориите, затова контролирайте апетита си, докато се наслаждавате на този превъзходен деликатес.
Какви са ползите за здравето?
Сурова риба: Омега-3 мастните киселини в рибата са свързани със сърдечна защита и подобрена циркулация.
Ориз: Дълго използван за лечение на храносмилателни нарушения, понякога помага за облекчаване на диария.
Уасаби: Познато като пречистващо небцето, то също може да има и ползи за здравето. Учените в Япония са открили съединения, наречени изотиоцианати в пастата, които могат да помогнат за предотвратяване на гниенето на зъбите.
Установено е също, че подпомага превенцията на рака и предотвратява образуването на кръвни съсиреци, ако се яде редовно.
Джинджифил: Широко известен с терапевтичните си свойства, не на последно място в подпомагането на храносмилането, както и често предписва за предотвратяване на морската болест. Също така се смята, че предпазва от респираторни заболявания, настинки, за облекчаване на метеоризъм и грип. Дъвченето на джинджифил може да облекчи зъбобол.
Соев сос: Заради високото съдържание на натрий трябва да се избягва от хора с високо кръвно налягане или от хора, които спазват диета с ограничен прием на натрий. Но съществуват и определени ползи. Смята се, че предпазва от рак, сърдечно-съдови заболявания, предменструален синдром и дори остеопороза.
Какви са рисковете за здравето от яденето на суши?
Калории: Тъй като суши хапките са малки, е лесно да мислите, че приемате малко количество калории и мазнини. Една обикновена ролка с риба тон може да има по-малко от 200 калории, но когато се добавят съставки като майонеза, темпура или крема сирене, тя се превръща в една концентрация от мазнини и калории.
Също така имайте предвид големите количества натрий в соевия сос.
Инфекция: Ако рибата, използвана в ястието, не се почиства правилно, тя може да ви изложи на риск от бактериални и паразитни инфекции, затова бъдете внимателни от къде го купувате.
Живак: Някои едри риби, като рибата тон съдържат големи количества живак. Високите нива на живак са вредни за бременни и кърмещи жени, тъй като те могат да доведат до вродени заболявания. Затова избирайте рибата си разумно, за да избегнете всяка опасност.