От хиляди години бъзът е бил използван от различни култури за лечение на всякакви видове медицински заболявания, от обикновен грип до кожни раздразнения и алергии. Разберете повече за полезните свойства и приложения на това чудодейно и добре познато растение:
Какви са сортовете бъз?
Бъзът е от рода Sambucus с повече от 20 разновидности по целия свят. Идентифицирането на видовете и наименованията често се отнасят до района, в който са намерени тези растения или цветът на техните плодове.
В България виреят 3 вида – черен/свирчовина (Sambucus nigra), червен бъз (Sambucus racemosa) и тревист бъз/бъзак (Sambucus ebulus).

На черния бъз се използват корените като отвара, плодовете, листата като отвара и за външно приложение и цветовете, които се запаряват.

От червения бъз ядливи са плодовете и корените.

Листата на тревистия бъз се използват под формата на чай, цветовете могат да се консумират като се запаряват, а корените му се употребяват като отвара. Неузрелите му плодове са отровни.
Какви полезни вещества съдържа?
Бъзът съдържат изобилие от биофлавоноиди, по-специално флавони и флавоноли. Това са мощни фитохимикали, които естествено се срещат в зеленчуците, плодовете и билките. Те имат противовъзпалителни и антибактериални свойства, които са допринесли за честото използване на растението в медицината.
Други полезни вещества, съдържащи се в бъза, са: холин, канелена киселина, омега 3, омега 6, пектин, танини, тритерпеноидите, витамин C.
Какви са приложенията му?
Сокът от бъз се използва при синузит, настинки, грип, бронхит, диабет и запек. Също така се използва като диуретик (увеличаване на производството на урина), като диафоретик (повишаване на потенето) и за спиране на кървенето.
Бъзът може да се използва също така за облекчаване на някои алергии и засилване на функционирането на имунната система.
Той също се използва за гаргара при кашлица, настинка, ларингит и задух. Използва се също върху кожата за болки в ставите (ревматизъм) и други видове болки и възпаления.
Тритерпеноидите, особено бета-амиринът, еритродиолът и олеаноловата киселина предлагат разнообразни ползи за здравето, включително аналгетични, противовъзпалителни и противоракови ефекти.
Бъзът може да работи като инсулина за понижаване на кръвната захар.
В храни и напитки се използва като ароматизиращ компонент.
Екстракти от бъз се използват при производството на парфюми. Водата от бъз се използва и като съставка в лосиони за очи и кожа.
Как може да се консумира?
Най-честият и най-известен начин за използването на цветовете от бъз е като напитка. Сместа от бъз, захар и лимони прави едно освежаващо питие. То може да се използва в рецепти за десерти.
Бъзът може да се направи на сладко и конфитюр.
Освен това, изсушените цветове могат да бъдат приготвени като чай.
